fbpx
Piłsudskiego 30 24-100 Puławy
+48 603 662 044
biuro@thebest.pulawy.pl

W grupie czy indywidualnie?

Angielski biznesowy Blog

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy lepszy efekt osiągnę ucząc się w grupie, czy może lepiej zainwestować w lekcje indywidualne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ja powiem: w grupie, ale oczywiście to zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od celu Twojej nauki.

Zatem, dlaczego moim zdaniem, nauka w grupie jest bardziej skuteczna?

1. Jeśli chcesz nauczyć się komunikacji, musisz być wśród ludzi i komunikować się z nimi. Tak będzie to wyglądało w sytuacji realnej- musisz dogadać się z innymi osobami, więc najlepiej, jeśli wyćwiczysz tę umiejętność w grupie.

2. Jeśli masz barierę językową lub jesteś osoba nieśmiałą, nie pokonasz tego, jeśli nie wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i nie postarasz się przełamać na tyle, żeby odezwać się w grupie osób mających podobny problem do Twojego. W sytuacji kiedy jesteś sam na sam z nauczycielem, szybko przyzwyczajasz się do jego obecności i nadal nic nie robisz dla swojej bariery językowej. Nie pokonujesz jej w ten sposób, ponieważ nadal tkwisz w sytuacji komfortowej, a więc tak naprawdę pomimo pracy, jaką wykonujesz nad językiem i pomimo poszerzania wiedzy, stoisz w miejscu jeśli chodzi o stres związany z wypowiedzią.

3. Zajęcia indywidualne ograniczają lektorowi możliwości związane z zastosowaniem różnorodnych ćwiczeń komunikacyjnych, które można przeprowadzić w grupie. Nie weźmiesz udziału w dyskusji, ani w burzy mózgów, nawet dialogi ćwiczone cały czas z jedna osobą, którą w tym przypadku jest lektor, po pewnym czasie wydadzą Cie się sztuczne i monotonne. Wprowadzenie na zajęciach elementu rywalizacji, znacznie wpływa na wzrost motywacji i pobudza kreatywność. Tym samym, ćwiczenia stają się bardziej efektywne, a zagadnienia czy nowe słówka łatwiej zapadają w pamięć.

4. W grupie można uczyć się na błędach również innych uczestników, z boku łatwiej je zauważyć, a tym samym zapamiętać. Jednocześnie uświadamiasz sobie, że „nobody’s perfect”, że każdy popełnia jakieś błędy i nie jest to żaden powód do wstydu, a już na pewno nie przesądza o końcowym sukcesie.

Oczywiście, istnieją sytuacje, w których nauka indywidualna jest wskazana. W sytuacji, kiedy słuchacz ma bardzo indywidualne potrzeby i cele nauki, np jeśli przygotowuje się do konkretnego egzaminu, czy rozmowy kwalifikacyjnej lub jeśli jego celem jest wyćwiczenie języka ze swojej dziedziny. Lub jeśli ma wyznaczony termin i musi do tego czasu opanować pewne ściśle określone zagadnienia. Wówczas nauka musi być spersonalizowana, a postęp na bieżąco monitorowany. Tutaj ważna będzie informacja zwrotna od nauczyciela i praca nad obszarami, które wymagają szczególnej uwagi.

Na koniec: warunkiem aby nauka w grupie przyniosła oczekiwane rezultaty, jest odpowiedni dobór uczestników tak, aby mieli podobne cele, a przede wszystkim zbliżony poziom zaawansowania. Poza tym, grupa nie może być zbyt duża, tak aby każdy miał możliwość częstego zabierania głosu. Profesjonalnie zorganizowany kurs spełnia te wszystkie kryteria, a doświadczony lektor prowadzący zajęcia z pewnością sprawi, że nauka będzie angażująca, urozmaicona, co przełoży się na postępy uczestników

.Razem do celu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *