fbpx
Piłsudskiego 30 24-100 Puławy
+48 603 662 044
biuro@thebest.pulawy.pl

W grupie czy indywidualnie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy lepszy efekt osiągnę ucząc się w grupie, czy może lepiej zainwestować w lekcje indywidualne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ja powiem: w grupie, ale oczywiście to zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od celu Twojej nauki.

Zatem, dlaczego moim zdaniem, nauka w grupie jest bardziej skuteczna?

1. Jeśli chcesz nauczyć się komunikacji, musisz być wśród ludzi i komunikować się z nimi. Tak będzie to wyglądało w sytuacji realnej- musisz dogadać się z innymi osobami, więc najlepiej, jeśli wyćwiczysz tę umiejętność w grupie.

2. Jeśli masz barierę językową lub jesteś osoba nieśmiałą, nie pokonasz tego, jeśli nie wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i nie postarasz się przełamać na tyle, żeby odezwać się w grupie osób mających podobny problem do Twojego. W sytuacji kiedy jesteś sam na sam z nauczycielem, szybko przyzwyczajasz się do jego obecności i nadal nic nie robisz dla swojej bariery językowej. Nie pokonujesz jej w ten sposób, ponieważ nadal tkwisz w sytuacji komfortowej, a więc tak naprawdę pomimo pracy, jaką wykonujesz nad językiem i pomimo poszerzania wiedzy, stoisz w miejscu jeśli chodzi o stres związany z wypowiedzią.

3. Zajęcia indywidualne ograniczają lektorowi możliwości związane z zastosowaniem różnorodnych ćwiczeń komunikacyjnych, które można przeprowadzić w grupie. Nie weźmiesz udziału w dyskusji, ani w burzy mózgów, nawet dialogi ćwiczone cały czas z jedna osobą, którą w tym przypadku jest lektor, po pewnym czasie wydadzą Cie się sztuczne i monotonne. Wprowadzenie na zajęciach elementu rywalizacji, znacznie wpływa na wzrost motywacji i pobudza kreatywność. Tym samym, ćwiczenia stają się bardziej efektywne, a zagadnienia czy nowe słówka łatwiej zapadają w pamięć.

4. W grupie można uczyć się na błędach również innych uczestników, z boku łatwiej je zauważyć, a tym samym zapamiętać. Jednocześnie uświadamiasz sobie, że “nobody’s perfect”, że każdy popełnia jakieś błędy i nie jest to żaden powód do wstydu, a już na pewno nie przesądza o końcowym sukcesie.

Oczywiście, istnieją sytuacje, w których nauka indywidualna jest wskazana. W sytuacji, kiedy słuchacz ma bardzo indywidualne potrzeby i cele nauki, np jeśli przygotowuje się do konkretnego egzaminu, czy rozmowy kwalifikacyjnej lub jeśli jego celem jest wyćwiczenie języka ze swojej dziedziny. Lub jeśli ma wyznaczony termin i musi do tego czasu opanować pewne ściśle określone zagadnienia. Wówczas nauka musi być spersonalizowana, a postęp na bieżąco monitorowany. Tutaj ważna będzie informacja zwrotna od nauczyciela i praca nad obszarami, które wymagają szczególnej uwagi.

Na koniec: warunkiem aby nauka w grupie przyniosła oczekiwane rezultaty, jest odpowiedni dobór uczestników tak, aby mieli podobne cele, a przede wszystkim zbliżony poziom zaawansowania. Poza tym, grupa nie może być zbyt duża, tak aby każdy miał możliwość częstego zabierania głosu. Profesjonalnie zorganizowany kurs spełnia te wszystkie kryteria, a doświadczony lektor prowadzący zajęcia z pewnością sprawi, że nauka będzie angażująca, urozmaicona, co przełoży się na postępy uczestników

.Razem do celu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *