fbpx
Piłsudskiego 30 24-100 Puławy
+48 603 662 044
biuro@thebest.pulawy.pl

Dlaczego czasowniki złożone “phrasal verbs” są takie trudne?

Nie sposób się nie zgodzić, są trudne.

  1. Jest ich dużo – dobry słownik ma po kilka stron poświęconych na złożenia z put, take, get, turn, itp. Nie łudź się- nie opanujesz nawet większości z nich, ale dlaczego to nie problem, o tym za chwilę.
  2. Jedno złożenie, np put down ma wiele różnych znaczeń, często zupełnie ze sobą nie powiązanych: zapisać, odłożyć, wpłacić (zaliczkę), uśpić, stłumić.
  3. Samo złożenie jest bezpośrednio nieprzetłumaczalne, należy pamiętać co ono znaczy, absolutnie nie sugerując się samym znaczeniem czasownika.
  4. W związku z powyższym, znaczenie można wywnioskować jedynie mając kontekst, nie da się tego zrobić patrząc na sam czasownik z przyimkiem.

Właśnie, kontekst- absolutnie kluczowa rzecz przy nauce phrasal verbs, słówka te można skutecznie zapamiętać jedynie w kontekście, kojarząc je z konkretną sytuacją. Samo ich wkuwanie na niewiele się zda, jako że po krótkim czasie skutecznie wylecą Ci z pamięci. Co innego, jeśli zapamiętasz przykładowe zdanie, czy sytuację, w której to wyrażenie się pojawiło, wówczas zapamiętywanie będzie o wiele bardziej efektywne.

Co jeszcze zrobić, aby nauka tych czasowników była efektywna?

Oczywiście, musisz znać ich polskie znaczenie, po drugie, musisz je widzieć w zdaniu, po trzecie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to jednak “pamięciówka”, czyli wkuwać trzeba, podobnie jak czasowniki nieregularne, które po jakimś czasie znasz jak tabliczkę mnożenia, czy pacierz. Na dodatek, najlepiej zapamiętać je w całych przykładowych wyrażeniach, żeby było wiadomo, z jakim słowem się łączą i w jakiej sytuacji można je zastosować, np take on new workers/ responsibility (przyjmować nowych pracowników/ brać na siebie odpowiedzialność)

Ale to nie wszystko

Jest jeszcze jedna kwestia- czasowniki frazowe dzielą się na rozdzielne (separable) i nierozdzielne (inseparable). A co to oznacza?

Weźmy na przykład czasownik turn on (włączyć). Możemy powiedzieć: turn on the radio lub: turn the radio on. Nie ma to wielkiego znaczenia, jako że czasownik ten jest rozdzielny. Jednak, jeśli słowo: radio zastąpimy zaimkiem: it, zaimek ten możemy wstawić tylko w środku, czyli: turn it on.

Z kolei, czasownik look after jest nierozdzielny i możemy powiedzieć jedynie: look after children, nawet jeśli zastąpimy children zaimkiem, to i tak powiemy: look after them, a nie: look them after.

Skąd wiedzieć, czy mamy do czynienia z czasownikiem rozdzielnym, czy nie? Słowniki mają ten fakt na uwadze i albo widzimy przy czasowniku strzałkę skierowaną w obie strony (tak maja słowniki papierowe), albo słownik podaje schemat: turn on something/ turn something on. I w takiej postaci właśnie należy ten czasownik zapamiętać.

Z kolei look after będzie zapisany w słowniku jako: look after somebody/something.

Jednak czasowniki złożone z dwóch elementów (czasownik+przyimek), to nie jedyna możliwość jeśli chodzi o phrasal verbs. Istnieją bowiem również takie, które mają dwa przyimki, czyli składają się z trzech elementów, np look forward to, put up with, get on with. Takie czasowniki są zawsze nierozdzielne.

Skąd wiedzieć, których czasowników złożonych należy się nauczyć? Jak je wybrać?

Na to pytanie może odpowiedzieć Ci podręcznik do nauki angielskiego na danym poziomie zaawansowania lub Twój nauczyciel. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu na poziomie FCE, CAE, czy CPE, każdy z tych poziomów ma pewną pulę czasowników złożonych, którą trzeba mieć opanowaną i należy się oczywiście jeszcze wykazać, że potrafisz z nich korzystać w wypowiedzi ustnej czy pisemnej.

Skoro phrasal verbs można zastąpić jakimś innym słowem lub wyrażeniem, to czy warto podejmować trud, aby się ich nauczyć?

Ależ oczywiście, że tak! Wypowiedź zawierająca czasowniki złożone jest o klasę wyżej niż wypowiedź, w której ich brak. poza tym ich znajomość wpływa na naturalność i swobodę językową, a jeśli chcesz rozwijać swój język na wyższych poziomach, to ich znajomość jest po prostu niezbędna.

Dodatkowo należy wspomnieć, że język żywy, którym posługują się rodowici mówcy, jest naszpikowany czasownikami frazowymi, podobnie jak język pisany.

Podsumowując, warto zadać sobie trud nauczenia się przynajmniej takiej porcji czasowników, jaka przyda Ci się w komunikacji codziennej, jak również w miejscu pracy, czy biznesie. Najlepiej skonsultować się z osobą kompetentną, która wskaże Ci czasowniki, które warto, a nawet trzeba znać. Następnie musisz je zrozumieć i zapamiętać w kontekście, a potem to już tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć 🙂

Jeśli chcesz skutecznie nauczyć się porcji phrasal verbs, które są bardzo często używane w komunikacji, a dodatkowo wyćwiczyć je według specjalnie opracowanej metody, z zeszytem ćwiczeń, nagraniami video i audio, z którymi opanujesz jednocześnie poprawną wymowę, sprawdź mój kurs online “70 phrasal verbs which are a must in business and not only”.:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *