fbpx
Piłsudskiego 30 24-100 Puławy
+48 603 662 044
biuro@thebest.pulawy.pl

Słuchać, żeby lepiej mówić? O, tak!

Czy słuchanie przekłada się na umiejętność wypowiedzi? Owszem. Dzieje się tak dlatego, że:

1.Słuchając, uczymy się i zapamiętujemy poprawną wymowę słów. W ten sposób łatwo wyeliminować również złe nawyki dotyczące niepoprawnego sposobu wymawianych słów.

2. Uczymy się melodii języka- w języku angielskim (jak w każdym zresztą), nie powinniśmy wymawiać każdego słowa oddzielnie, brzmi to bowiem nienaturalnie i sztucznie. Słowa należy ze sobą łączyć, tak aby tworzyły one zlepki, co następnie przekłada się na płynną, naturalną wypowiedź. W angielskim istnieją formy skrócone, które należy stosować w wypowiedzi, aby nadać jej lekkości i skrócić wypowiadane zdanie. It’s– zamiast it is; I’ve zamiast I have; I’ll zamiast I will; czy: gonna zamiast going to. Oczywiście, że należy to ćwiczyć powtarzając na głos, ale jeśli się osłuchamy, będzie nam o niebo łatwiej, bo będzie to wymowa, która pierwsza przyjdzie nam do głowy. Poza tym “zlepiając’ dwa słowa w jedno, ma to przełożenie na wymowę ostatniej głoski, która ulega modyfikacji i będzie wymawiana inaczej niż gdybyśmy dane słowo wymówili osobno, np. would you– wymawiając would końcowy dźwięk to /d/, natomiast jeśli “zlepimy” would z you, dostaniemy miękko wymawiane /dż/ na połączeniu tych dwóch słów.

3. Słuchowcy muszą uczyć się słuchając. Inaczej trudno im będzie zapamiętać nowe słowa. Mogą patrzeć godzinami w notatki, ale dopóki nie usłyszą lub nie wypowiedzą słów na głos, bardzo ciężko będzie im nauczyć się słówek.

4.Słuchanie jest sprawnością, od której w naturalny sposób uczymy się języka- małe dzieci nabywają swój język ojczysty poprzez słuchanie, żeby następnie powtarzać pierwsze słowa “mama”, “baba”, i pierwsze proste zdania: “mama, daj!” 🙂 Proces osłuchiwania się dziecka z językiem nie trwa krótko, czasem wydłuża się nawet do ponad dwóch lat zanim dziecko zacznie samodzielnie mówić. Skąd zna język? Skąd zna wymowę? Dlaczego potrafi wypowiedzieć zdanie z odpowiednim akcentem? Ze słuchu właśnie!

W poprzednim wpisie na blogu http://bit.ly/35d9kav, pisałam o tym, że niekoniecznie trzeba wyjechać, żeby nauczyć się języka. Oczywiście, łatwiej jest osłuchać się w środowisku obcojęzycznym, jako że język otacza nas ze wszystkich stron. Jednak, osoby które nabywają język za granicą, wcale niekoniecznie robią postępy dlatego, że słuchają języka na ulicy, w metrze, czy sklepie. Jest im łatwiej ponieważ wszystko tam jest w języku obcym. Również media. Jeśli włączą tv czy radio, słyszą wiadomości w języku obcym, jeśli idą do kina, mają film bez podpisów. Muszą słuchać.

W dzisiejszym świecie rozwiniętych mediów, łatwego dostępu do internetu, spokojnie możemy sobie stworzyć taką “zagranicę” 🙂 w zaciszu swojego domu. Słuchaj wiadomości na bbc, cnn, itp. Oglądaj filmy, seriale. Wsłuchuj się piosenki. W aucie słuchaj audiobooków. To wszystko przełoży się z czasem na Twoją wypowiedź.Gwarantuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *