facebook

  • blog.png

WYJAZD NA CYPR W RAMACH PROGRAMU GRUNDTVIG

23.03- 30.03 2013r.

Celem wyjazdu na Cypr był udział w szkoleniu coachingowym oraz wymiana doświadczeń pomiędzy  osobami kierującyMI instytucjami szkoleniowymi, które zajmują się edukacją dorosłych. Uczestnikami szkolenia były osoby z różnych państw europejskich.

Tytuł szkolenia:"The Good Enough Trainer; Working with Unreasonable Expectations".

Organizator: Dorea Educational Institute, Limassol, Cyprus.

Jednym z elementów szkolenia było przygotowanie i wygłoszenie prezentacji. Prezentacja pt. "Blended Learning" spotkała się z uznaniem oraz wzbudziła zainteresowanie grona osób uczestniczących w szkoleniu. Prezentacja dotyczyła rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w nauczaniu języków obcych, m.in. platformy edukacyjnej MyEnglishLab oraz MyGrammarLab, wyd. Pearson, z której korzysta Centrum Języków Obcych The BEST, jak również autorskich rozwiązań przy użyciu internetu.

altKatarzyna Janda, prezentacja wygłoszona w dn. 26.03.2013r., Limassol, Cypr. Tytuł prezentacji: "New technologies. Blended learning"

Opinia na  temat prezentacji wystawiona przez organizatora konferencji:

alt

CYPR - ZWIEDZANIE

CYPR
wiosną jest niesamowity... Przyroda budzi się do życia, słoneczko grzeje, wokół wszystko się zieleni. Kwitną kwiaty na drzewach i krzewach.

Roślinność jest bardzo zróżnicowana- od niskich krzewów porastających tereny górzyste i pagórki, poprzez drzewa iglaste, owocowe- gaje cytrusowe, oliwne, winnice aż po bujne drzewa liściaste i palmy. Zieleń ma tutaj wszystkie możliwe odcienie.. 

alt

 

Temperatury w granicach 20 stopni, nie jest to może szaleństwo, ale w porównaniu z naszym klimatem... W dni bezwietrzne można się już opalać, a kiedy nie ma chmur na niebie, wskazane jest korzystanie z kremu z filtrem! Woda w morzu jest już cieplejsza niż nasz Bałtyk w lecie:) Znajdziemy tu plaże piaszczyste, z ciemno-brązowym piaskiem, jak również żwirowe i kamieniste.

alt

 

Chociaż pogoda jest w miarę stabilna, a słońce grzeje tutaj przez ponad 320 dni w roku, wiosną można spotkać się z dość silnym wiatrem. Jednak, to wiaterek ciepły, mimo że czasem urywa głowę!:)

Niemniej jednak, jest to idealny czas na zwiedzanie (latem jest zbyt gorąco), a widoki są przecudowne. Poruszając się drogami szybkiego ruchu, łączącymi największe miasta- Larnaca, Limassol, Pafos- na południu oraz Nikozję- stolicę znajdującą się w na północ, wgłąb wyspy, obserwujemy zmieniający się krajobraz, jak na przepięknym filmie przyrodniczym. Dominują tu wzgórza, porośnięte niską roślinnościa, a jadąc wzdłuż wybrzeża, co chwilę można trafić na wspaniały punkt widokowy, jak ten, gdzie mitologiczna Afrodyta wyłoniła się z fal (w okolicach Limassol). Nic dziwnego,że wybrała właśnie to miejsce, jest naprawe magiczne- kolor wody i nieba zlewa się w jedno- patrząc pod słońce, widzimy jasny błękit, przechodzący w połyskującą stal, a gdy spojrzymy w stronę przeciwną, morze mieni się prawdziwym lazurem. Najlepiej podziwiać to miejsce późnym popołudniem- gra światła i barw jest niezapomniana.

Na Cyprze można też wybrać się w góry- jest to pasmo Troodos. Dojedziemy zjeżdżając z autostrady pomiędzy Pafos a Limassol. Jest to jedyne zimne miejsce na Cyprze, gdzie zimą można pojeździć na nartach.

Co warto zobaczyć- oprócz podziwiania przyrody i możliwości zrobienia pięknych widokowych zdjęć- morze, góry, pagórki, zróżnicowana roślinność- warto odkryć historyczną część Cypru. Cypr południowy to wpływ kultury greckiej. Cypr północny- część turecka. Aby odwiedzić część turecką należy zabrać ze sobą paszport (do części greckiej wystarczy dowód osobisty), a także wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

alt

Chociaż Cypr trafił pod panowanie korony brytyjskiej dopiero w XXw. (niepodległość uzyskał w roku 1960), związków z Wielką Brytanią można doszukać się już w wieku XII, kiedy to Ryszard Lwie Serce zawitał na wyspę w czasie krucjaty. Uwolnił on wówczas swoją siostrę oraz swoją narzeczoną, które to zostały wcześniej uwięzione na wyspie. W kaplicy św. Jerzego w Limassol poślubił swoją narzeczoną księżniczkę Berengarię, a następnie opanował cały Cypr.

Podróżując po Cyprze nie sposób pominąć wizyty w winiarni oraz degustacji lokalnych trunków.

Najbardziej znanym winem cypryjskim jest Commandaria, które Ryszard Lwie Serce nazwał "winem królów i królem win".

alt

W samym Limassol znajdziemy cztery winiarnie, a podróżując w okolicach Pafos możemy podziwiać malownicze winnice oraz odwiedzić winiarnię i zakupić lokalne wino oraz charakterystyczne cypryjskie słodycze.

Wokół Limassol odkryjemy ruiny antyczne- w tym ruiny starożytnego miasta-państwa Kourion wraz z antycznym amfiteatrem, zbudowanym w końcu drugiego stulecia p.n.e. Niedaleko można również zwiedzić średniowieczny zamek Kolossi, z XIIIw.

alt

                                             alt

W samym Limassol, na starym mieście znajduje się średniowieczny zamek, XIVw., w którym mieści się Muzeum Średniowiecznego Cypru.

Z porad praktycznych - Limassol to drugie pod względem wielkości miasto na Cyprze. Jest to największy ośrodek turystyczny. Znajduje się na wybrzeżu południowym. Miasto rozciąga się na długości 17 km! Znajdziemy to duży wybór wygodnych hoteli, a w części zabytkowej możemy podziwiać stare miasto i piękny zamek średniowieczny. Miasto nie posiada lotniska, ale dostaniemy się tu łatwo zarówno z Larnaki, jak i Pafos- oba lotniska oddalone są w mniej więcej równej odległości od Limassol, około 70km. Do Limassol dojedziemy autokarem, który kursuje mniej więcej co godzinę. Można dojechać taksówką, ale jest to wydatek rzędu 60euro.

alt

Po wyspie możemy się poruszać wynajętym samochodem, ale należy pamiętać, że ruch jest lewostronny!

Pozostałością po angielskiej dominacji na wyspie, oprócz ruchu lewostronnego i baz wojskowych, są też gniazdka typu angielskiego, napięcie prądu 240V.

Waluta- euro. Dobrze jest mieć ze sobą gotówkę. Większość banków stanowią banki lokalne, które zamykają się wczesnym popołudniem. Można płacić kartami płatniczymi,ale wiosną tego roku istniały pewne utrudnienia związane z kryzysem ekonomicznym i trudną sytuacją banków cypryjskich.

C

?

 

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info