facebook

Rozpoczyna się czas, kiedy wiele osób podejmie decyzję o nauce języka obcego. Motywy mogą być różne. Niektórzy po wakacjach zapragną podszkolić język, aby w przyszłym roku na wyjeździe poczuć się pewniej. Inni, wyjeżdżający do pracy, będą chcieli nauczyć się komunikacji na tyle, aby dostać lepszą ofertę, bowiem jak wiadomo, osoby bez znajomości języka za granicą zadowolić się mogą jedynie najgorszymi ofertami na rynku pracy, nie mówiąc już o wielu przypadkach osób oszukanych przez pracodawcę.

Wiele młodych osób za cel postawi sobie poprawić ocenę w szkole lub zdać egzamin z angielskiego jak najlepiej. Inni, mierzący nieco wyżej, będą z zapalem przygotowywać się do konkursów językowych, olimpiad, czy też studiów w języku obcym.

 Dzieci nabiorą ochoty na naukę języka obcego, aby zabłysnąć w szkole lub po prostu rozwijać talent językowy, a w tym przypadku wiadomo, że im wcześniej, tym lepiej.

Zatem warto się uwaznie przyjrzeć ofercie kursów. Czy istnieją zajęcia najbardziej odpowiadające moim potrzebom? Czy w rozmowie z przedstawicielem szkoły otrzymuję poradę i informację o kursie, który będę mógł dopasować do siebie? Czy oferta jest na tyle elastyczna,że mogę wybrać to, co mi najbardziej odpowiada?

Oczywiście jedną z kluczowych rzeczy jest to, żeby trafić do odpowiedniej grupy zarówno pod względem zaawansowania, wieku, jak i indywidualnych potrzeb. Grupy nie mogą być zbyt duże, ponieważ wówczas słuchacze nie będą czuć, że są traktowani indywidualnie, a o to przecież chodzi.

Dodatkowo ważna jest sama atmosfera panująca w szkole i na zajęciach. W ciepłej, niemal domowej atmosferze odblokowujemy się, co zdecydowanie sprzyja przyswajaniu wiedzy.

Kadrę muszą stanowić profesjonaliści- osoby wykwalifikowane, z dużą wiedzą i doświadczeniem w nauczaniu. Ponadto, bardzo istotne jest, aby lektorzy byli przyjaźnie nastawieni do słuchaczy i cierpliwie służyli radą oraz wsparciem w ciągu trwania całego kursu. Czy lektorzy pomagają odpowiedzieć na pytanie, nie tylko czego się uczyć,ale również jak się uczyć?

Oczywiście nad przebiegiem zajęć musi czuwać  osoba kierująca szkołą, która ma ku temu odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Należałoby również wiedzieć, z jakich pomocy dydaktycznych korzysta szkoła i czy możliwe jest uzupełnienie materiału w przypadku nieobecności na zajęciach oraz czy można skontaktować się z lektorem prowadzącym poza godzinami wyznaczonymi w grafiku zajęć, np. online.

Ważne jest, by dowiedzieć się, czy istnieje jakiś system sprawdzania i testowania zdobytej wiedzy. Jest to istotne, aby sposób przeprowadzania testów był jak najmniej stresujący dla słuchaczy, a jednocześnie wpływał na postępy w nauce.

A lokalizacja? Czy szkoła znajduje się w dogodnym miejscu,do którego łatwo trafić i dojechać? Czy posiada sale,które nie będą kojarzyć się z siedzeniem w szkolnej ławce, ale przyczynią się do panującej tam przytulnej atmosfery? Zdecydowaną przewagą kameralnie zaprojektowanej szkoły jest to, że grupy są z założenia małe, a uczestnicy i kadra nie są dla siebie anonimowi.

Na koniec, szkoła językowa to miejsce, do którego mamy przychodzić z przyjemnością, a nie z konieczności. To miejsce powinno kojarzyć sie pozytywnie i sprawiać, że nasz cenny czas spędzamy tam na równi pożytecznie  i przyjemnie.

A co o szkole mówią inni? Sprawdź.

Zapraszam :)

Katarzyna Janda

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info