facebook

  • blog.png

 

Do założenia kącika książkowego skłoniła mnie chęć podzielenia się opinią o przeczytanych książkach. Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników literatury do publikowania recenzji swoich ulubionych książek na blogu Centrum Języków Obcych The BEST, a tym samym zachęcania innych do sięgania po wybrane pozycje z literatury zarówno światowej, jak i polskiej.

Na początek przedstawiam kilku moich ulubionych autorów (są to absolutne numery 1:))

Pozdrawiam wszystkich, którzy lubią czytać i zachęcam do częstych wizyt na książkowym blogu:)

K.J.

Polecane książki i autorzy

Autorzy:
1.Haruki Murakami (na pograniczu realizmu i podświadomości oraz tego,co nienazwane)
2.John Irving (mocno realistyczny,  wręcz naturalistyczny, któremu nic co ludzkie nie jest obce, taplający się w ludzkim "błotku")
3.David Lodge (niesamowita ironia, prześwietny humor, specjalista od opisywania kręgów uniwersyteckich)
4.Joy Fielding (nieco mniej ambitna, ale za to psychologiczna az do głębi)

5.Paulo Coelho (pisze, jakby głaskał serce)

6.niedawne odkrycie: David Foenkinos (piszący wyjątkowo delikatnie o tym co delikatne- czyli o uczuciach)

 

?Hardboiled Wonderland and the End of the World? (Haruki Murakami)- to książka, która już od pierwszych stron wciąga w dziwaczny świat spotykany w powieściach Murakamiego. Od tej powieści właśnie rozpoczęła się moja fascynacja tym autorem. Myślę,że był to znakomity wybór na rozpoczęcie przygody z jego książkami. ?Hardboiled Wonderland...? to esencja tego, to spotykamy również w innych powieściach Murakamiego- niezrozumiała rzeczywistość z pogranicza Kafki i Huxleya, mnogość elementów symbolicznych oraz magicznych motywów, świat rzeczywisty przeplatany ze światem podświadomości, pozornie niepowiązane ze sobą wątki, które z biegiem akcji składają się w spójną całość.
Książka, genialnie napisana, na każdym kroku zadziwia bogactwem wyobraźni autora. Akcja rozgrywa się dwupoziomowo, jest osadzona równolegle w dwóch światach, jak się później okazuje, powiązanych ze sobą. Jeden to stan podświadomości, gdzie znajduje się koniec świata otoczony murem, w którym mieszkają jednorożce, a ludzie powoli tracą swój cień, a tym samym serce. Drugi, to świat realny, trochę futurystyczny, z elementami fantastyki.
Główny bohater w świecie realnym zajmuje się przetwarzaniem danych- szyfrowaniem i odszyfrowywaniem. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie działo się to wyłącznie w jego mózgu. W świecie podświadomym bohater odczytuje stare sny z jarzących się czaszek jednorożców.
Inni bohaterowie to mieszanka postaci realnych i nierealnych- fantastycznych stworów. Już samo pojawienie się w powieści jednorożców wprowadza sporą dawkę magii...

?Tańcz, tańcz, tańcz? (?Dance, Dance, Dance?)(H.Murakami) - powieść z elementami detektywistycznymi, bardziej przypominająca kryminał. Oczywiście, nie jest to zwyczajny kryminał, ale kolejne spotkanie dwóch światów- realnego oraz podświadomego. Tym razem, bohater jest świadomy,że istnieją oba paralelne światy. Mamy kolejną powieść przesiąkniętą symbolami, z których najbardziej wyrazistym jest postać człowieka-owcy zamieszkującego 16. piętro hotelu, gdzie wkraczamy w świat nierealny.
Książka zawiera wiele skomplikowanych zagadek i niedopowiedzeń. Charakteryzuje ją wielowątkowość i mnogość bohaterów, którzy pojawiają się przypadkiem,ale wywierają wpływ na akcję i stają się ważni dla głównego bohatera.
W powieściach tego autora trudno o ład i logikę, ale to właśnie sprawia,że są one tak fascynujące.

 

"Norwegian Wood", "South of the Border, West of the Sun"("Na południe od granicy, na zachód od słońca")  - to książki z pozoru należące do kategorii romnsów, ale w rzeczywistości posiadające drugie dno. Obie powieści powoli odkrywają pewne tajemnice bohaterów, choć nie zawsze do końca (jak w przypadku drugiej powieści), stopniowo ukazują wnętrza głównych postaci, wraz z ich osobliwościami i ciemnymi stronami. Strefa uczuć zdaje się być jedynie pretekstem do rozłożenia psychiki człowieka na czynniki pierwsze.

Bohaterowie Murakamiego nigdy nie są jednoznaczni- to postaci skomplikowane pod względem psychicznym, co zdecydowanie przekłada się i odzwierciedla w ich drodze życiowej.

"Norwegian Wood" - klejny bohater Murakamiego tak typowy dla jego powieści. Typowy, bo znów samotny, opuszczony przez kobietę życia, pragnący i nieustająco poszukujący miłości.

Po przeczytaniu "Norwegian Wood" oraz "Na południe od granicy, na zachód od słońca", zdaje się,że twórczość Murakamiego można podzielić na dwa główne nurty: powieści o miłości- zmysłowość, poszukiwanie uczucia, odkrywanie własnych pragnień oraz powieści z elementami świata nierealnego, gdzie akcja przenosi się w sfery podświadomości, powieści z pogranicza surrealizmu i science-fiction ("Hardboiled Wonderland...", "Tańcz, tańcz, tańcz", "Kronika ptaka nakręcacza"). Jednocześnie należy podkreślić, że uczucia stanowią zasadniczy element obydwu nurtów, stanowią siłę napędową do działań głównego bohatera, nadają rytm i sens całości. Oba nurty łączy postać głównego bohatera - samotnego mężczyzny, poszukującego tego,co nadaje sens życiu. Powieści Murakamiego mówiące o miłości to nie typowe romanse, lecz książki sięgające głęboko w psychikę, obnażające intymność bohaterów, żeby nie powiedzieć: wywracające wnętrze człowieka na zewnątrz.

"Sputnik Sweetheart" - genialne połączenie powieści o uczuciach i emocjach z tym, co trudno uchwycić, a więc sferą podświadomą, surrealistycznym snem.

Fragment najbardziej zapadający w pamięć to opowieść bohaterki o swoim przeżyciu w wesołym miasteczku, kiedy to uwięziona na szczycie diabelskiego młyna, ogląda z góry swój dom i widzi siebie samą w intymnej sytuacji z mężczyzną. Jest to opowieść niesamowita również przez fakt, że wiele rzeczy pozostaje nienazwanych, jakby świat uczuć, abstrakcyjny świat rzeczy nienamacalnych mieszał się z tym, co fizyczne, poznawalne za pomocą zmysłów.

 "Kronika ptaka nakręcacza" ("Wind-up bird chronicle") - "biblia" dla młośników tego autora;)

Niesamowicie "zakręcona" powieść, z wieloma dygresjami i bohaterami, któych świat również stanowi część fabuły. Jednocześnie jest to książka pełna symboli i doznań metafizycznych, abstrakcyjnych, wręcz surrealistycznych. Przeżycia bohaterów często trudno nazwać, zdefiniować, postawić granicę między tym, co realne, a podświadomym. "Kronika..." jest kwintesencją powieściopisarstwa Murakamiego. Ma w sobie wszystko to, czym autor posługuje się w swojej mistrzowskiej sztuce pisania. Czytając powieść trudno oprzeć się wrażeniu, że książka jest wręcz przeładowana treścią, ilością wątków i bohaterów oraz że wyobraźnia autora nie zna granic.

Po odłożeniu książki przed oczami pojawia się zakodowany w pamięci czerwony plastikowy kapelusz, który nosi jedna z bohaterek- niezwykła osoba-medium, potrafiąca sterować snami innych ludzi.

Studnia stanowi istotny element powieści. Poza oczywistą symboliką kryjącą się za jego zastosowaniem w narracji,to ważne miejsce, gdzie świat realny spotyka się z podświadomym. W świecie realnym pobyt na dnie wyschniętej studni to doznanie ekstremalne, przyprawiające o dreszcz. Ale tylko tutaj można przekroczyć granicę i przejść w inny wymiar.

To tylko dwa charakterystyczne i ważne dla powieści elementy. Jest ich znacznie więcej. Niektóre wątki tak znacznie odbiegają od głównego nurtu książki, że pozornie nie mają żadnego sensu ani związku z akcją. Jednak ostatecznie okazuje się, że wszystko w powieści jest "po coś".

"Po zmierzchu" - Krótka powieść, której akcja toczy się w ciągu jednej nocy. Jak w większości swoich powieści i tutaj autor dotyka tego, co nierealne, ulotne, na granicy jawy i snu. Spotykamy dziewczynę, która śpi od dłuższego czasu, nie będąc w śpiączce, jej siostrę wędrująca nocą po mieście poszukując odpowiedzi na nurtujące ją pytania, chłopaka grającego w klubie na saksofonie oraz kilkoro innych bohaterów, których losy w jakiś sposób splatają się ze sobą. Piękny opis śpiącego, a następnie budzącego się do życia Tokyo i jego tętniącej życiem nocnej strony. Wędrówka w poszukiwaniu sensu...

"Kafka nad morzem" (Kafka on the Shore)

"Przygoda z owcą" (Wild sheep chase)

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Paulo Coelho

"Zahir"

"Nad brzegiem rzeki Piedry usiadłam i płakałam" - o poszukiwaniu tego co najcenniejsze- prawdziwej miłości

"Zahir" - o rozstaniach i powrotach, odnajdywaniu siebie i własnych uczuć, probie zrozumienia swojego wnętrza.

"Alef" - podróż- wędrówka, powieść oparta na podróży koleją transsyberyjską, która autor odbył w 2006r. To jednocześnie podróż w czasie, poszukiwanie sensu życia, próba odpowiedzi na pytania o ludzką egzystencję: czy żyjemy tylko w jednym wcieleniu? W notatki biograficzne wplatają się wątki z pogranicza świata fantastycznego, szamanów, magów. Książka głęboka, pełna przemyśleń dotyczących życia, uczuć, religii, poszukująca odpowiedzi na pytanie: czy teraźniejszość może mieć wpływ na przeszłość? W ilu równoległych światach możemy się znajdować jednocześnie? Czy historia świata ma przebieg chronologiczny, czy też istnieje ich równoległa mnogość? Sens życia zdaje się opierać na zasadniczym fundamencie: przebaczeniu.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------
Joy Fielding- po mistrzowsku buduje napięcie i nakreśla portrety psychologiczne swoich bohaterów. Akcja jej powieści przyprawia o dreszcze i trzyma w napięciu tak,że najchętniej nie odkładałoby się książki przed dotarciem do ostatniej strony. Książki Fielding można by sklasyfikować jako sensacje kryminalne,ale jednocześnie są to powieści sięgające w głąb ludzkiej psychiki, które odkrywają mroczną naturę człowieka i wydobywają jej najciemniejsze strony. Akcja to nie tylko zagadka kryminalna, ale przede wszystkim psychologia.
Motyw drogi, tak często spotykany w literaturze amerykańskiej, wydaje się być ważnym elementem powieści tej kanadyjskiej pisarki. Droga, w ciągu której życie potrafi się odmienić- motyw przemieszczania się nadaje bieg akcji ale jednocześnie może być elementem symbolicznym, momentem podejmowania ważnych decyzji życiowych, ucieczki lub obierania całkiem nowego kierunku.
Kolejną cechą powieści Joy Fielding jest to,że nigdy nie jest jednoznaczne, kto okaże się bohaterem pozytywnym, a kto czarnym charakterem...

?Ulica szalonej rzeki? (?Mad River Road?)- trzy kobiety i jeden czarujący mężczyzna... Kto jest prawdomówny, a kto okaże się kłamcą? Akcja wciąga i trzyma w niesamowitym napięciu do ostatniej strony powieści. Wczuwamy się w położenie i psychikę kobiety, która decyduje się odbyć podróż swojego życia u boku tak ujmującego mężczyzny, że trudno się mu oprzeć. Do jakiego stopnia jej życie zmieni się w ciągu podróży do Ohio?
Poznajemy dwie inne bohaterki, które niewątpliwie mają jakieś głęboko skrywane tajemnice. Poznajemy ich tok myślenia, znamy ich uczucia,ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy aż do samego końca, kiedy to wszystkie kawałki układanki zaczynają do siebie pasować.

"Szepty i kłamstwa" ("Whispers and lies")

"Patrz jak Jane ucieka" ("See Jane run")

"Grand Avenue"

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

David Foenkinos "Delikatność" ("Le Delicatesse") - Jedna z recenzji książki mówi, że "Foenkinos pisze tak, jakby szeptał do kobiecego ucha" (Elle)- to bardzo trafne spostrzeżenie. Zwłaszcza powieść "Delikatność" jest jakby piórkiem naszkicowana. Czyta się lekko, ale porusza najczulsze struny wrażliwości. Chwilami bawi, częściej wzrusza. Jest daleka od kobiecej literatury romantycznej- to coś znacznie więcej, to powieść o uczuciach, które odczuwamy przewracając kolejne kartki. Z każdym przeczytanym fragmentem ma się ochotę na więcej. To powieść, która pokazuje, że w życiu wszystko jest mozliwe nawet wówczas, gdy wydaje się, że nic dobrego nie może się zdarzyć. Jak również o tym, że miłość pojawia się niespodziewanie, nawet jeśli trudno ją z początku zauważyć.

 

Doskonała adaptacja książki z Audrey Tautou w roli głównej. Równie delikatna jak powieść, czule wzruszająca, wysmakowana jak wykwintny deser. Idealna na wieczór o każdej porze roku.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Więcej info